Dwa w jednym. To niesamowite. Kryzys finansowy i kryzys gospodarczy za jednym razem. Zaistniał w wieku XIX i był pierwszym kryzysem światowym. Zaczął się tam, gdzie często zaczynają się nagłe finansowe zapaści, czyli w Stanach Zjednoczonych. Szybko przeniósł się do Europy. Gospodarka to system naczyń połączonych. Kryzys spowodował wzrost kosztów kredytów i wzrost kursów akcji. Kolejnym wyzwalaczem do następnego kryzysu był wybuch I wojny światowej. Nacjonalizm i pazerność znów wepchnęła ludzi w wir walki i zabijania. Jak widać historia lubi się powtarzać.
Kryzysy gospodarcze i finansowe
Pod względem prawnym można na to patrzeć z wielu perspektyw. Perspektywa etyczna jest jedna. Na przykład w przypadku udziału ludzi można jeszcze analizować ich zachowanie z punktu widzenia psychologa. To samo dotyczy poszerzenia kontekstu. Można na to spojrzeć analizując jednostki i większe grupy. Niektórzy obawiają się, że jeśli nie ma w tym spójności, nic z tego nie wyjdzie. Jednak to tylko subiektywna opinia.
Wszystko, co zostało wymyślone służy postępowi. Nie da się tej opinii podważyć, nawet, jeśli nic dobrego z tych planów nie wynikło. Zupełnie jak ze słowem — nigdy. Nigdy można mówić dość często, ale, czy to rozsądne? Zawsze trzeba wierzyć w lepsze jutro. Tak jest lepiej dla naszego zdrowia psychicznego. Dziś już wiadomo, że to pomaga żyć lepiej.
Zmiany są konieczne. Przecież to wiadomo. I żaden kryzys i kolejne zapaści tego nie zmienią. Ludzie podnoszą się z upadku. Choć nie wszyscy od razu. Najpierw ci silniejsi podają rękę następnym i tak bez końca.
Źródło: www.portfel.pl
Warto przeczytać
Zarabianie pieniędzy a mentor
Dlaczego interesariusze są tak ważni w biznesie?
Czy inwestowanie w kasyna się opłaca?