Dlaczego interesariusze są tak ważni w biznesie?

Każda firma musi mieć jednego lub więcej właścicieli, których głównym zadaniem jest inwestowanie pieniędzy w firmę. Kiedy zaczyna się działalność, to zazwyczaj właściciele dopracowują pomysł na biznes i gromadzą zasoby potrzebne do przekształcenia pomysłu w biznes. Właściciele zatrudniają również pracowników do pracy dla firmy i pomagają jej w realizacji jej celów. Właściciele i pracownicy są uzależnieni od trzeciej grupy uczestników — klientów.

Interesariusze w firmie

Niezależnie od tego, czy jest to krajowa, czy lokalna firma, każda firma ma interesariuszy – tych, którzy mają uzasadniony interes w sukcesie lub porażce firmy i przyjętych przez nią zasadach. Inaczej mówiąc, interesariusz to strona, która ma interes w firmie i może mieć wpływ na biznes lub być pod jego wpływem. Głównymi interesariuszami w typowej korporacji są jej inwestorzy, pracownicy, klienci i dostawcy. Interesariusze powinni pozostawać poinformowani o postępach firmy. Każda komunikacja dotycząca spotkania powinna zawierać czas, miejsce (wirtualne lub fizyczne) oraz krótki opis celu i celów spotkania.

Wszyscy są żywo zainteresowani sposobem działania firmy, w większości przypadków z oczywistych powodów. Jeśli biznes upadnie, pracownicy będą potrzebować nowych miejsc pracy, dostawcy będą potrzebować nowych klientów, a banki mogą być zmuszone do umorzenia kredytów, które zaciągnęły na rzecz firmy. Interesariusze nie zawsze widzą sprawy w ten sam sposób – ich interesy czasami są ze sobą sprzeczne. Na przykład pożyczkodawcy częściej doceniają wysokie marże zysku, które zapewniają spłatę zaciągniętych przez nich pożyczek, podczas gdy klienci prawdopodobnie docenią najniższe możliwe ceny. Zadowolenie interesariuszy może być prawdziwym balansem dla każdej firmy.

Co zapewniają interesariusze w firmie i biznesie?

Interesariusze zapewniają Twojej firmie praktyczne i finansowe wsparcie. Interesariusze to osoby zainteresowane Twoją firmą, od pracowników po lojalnych klientów i inwestorów. Poszerzają krąg osób, którym zależy na dobrym samopoczuciu Twojej firmy, sprawiając, że jesteś mniej samotny w swojej przedsiębiorczej pracy. Interesariusze mogą być również inwestorem w firmie, a ich działania determinują wynik firmy. Taki interesariusz odgrywa ważną rolę w określaniu przyszłości firmy, a także jej codziennej pracy.

Ważną częścią biznesowej strategii powinno być dbanie o zadowolenie interesariuszy. Często proces zarządzania interesariuszami jest postrzegany przez kierowników projektów jako forma zarządzania ryzykiem. W końcu zadowolenie akcjonariuszy i spełnienie ich oczekiwań z pewnością zmniejszy ryzyko negatywnych wpływów na Twój projekt.

Źródło: elkonline.pl