Ochrona kapitału
Posiadanie konta oszczędnościowego jest skutecznym sposobem na chronienie swoich środków przez inflacją. Dodatkowo, przy większych kwotach, posiadanie takiego produktu bankowego pozwala na czerpanie zysków z odsetek. Konto oszczędnościowe można zazwyczaj założyć jako dodatek do ROR-u. Zanim jednak otworzysz rachunek oszczędnościowy w swoim obecnym banku, zastanów się, czy jest to najlepsza oferta znajdująca się na rynku.
Czy warto założyć lokatę oszczędnościową?
Decydując się na otworzenie rachunku oszczędnościowego, warto dokładnie przeanalizować oferty poszczególnych banków. Tak, żeby wybrana oferta była jak najkorzystniejsza. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania konta oszczędnościowego?
Wybór banku
Przede wszystkim na wysokość oprocentowania. Im wyższe, tym lepsze. Zanim jednak podejmiesz decyzję o otworzeniu konkretnego rachunku oszczędnościowego, upewnij się, że wysokość oprocentowania nie zmienia się w zależności od wysokości salda lub też upływu czasu. Zdarza się bowiem, że reklamowane oprocentowanie obowiązuje np. przez pierwsze trzy miesiące, dla nowych środków.
W wielu przypadkach można znaleźć promocje związane z otworzeniem rachunku oszczędnościowego. Wówczas bardzo często przez pewien okres czasu możemy liczyć na wyższe oprocentowanie. Należy również zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas oferta gwarantuje takie samo oprocentowanie niezależnie od ilości środków trzymanych na koncie, czy też aby uzyskać wyższe oprocentowanie konieczne jest przekroczenie jakiegoś progu.
Kapitalizacja odsetek
Kolejną kwestią jest kapitalizacja odsetek. Im częściej się ona odbywa – tym lepiej. Warto również zwrócić uwagę na koszt wypłaty środków z konta. Pierwsza wypłata zazwyczaj jest darmowa, za następną (i każdą kolejną) trzeba zwykle zapłacić kilka lub kilkanaście złotych. Na koniec, podczas podejmowania decyzji warto się zapoznać ze wszystkimi dodatkowymi informacjami. Dodatkowe warunki potrafią skutecznie podnieść (lub obniżyć) atrakcyjność danej oferty.
Warto przeczytać
Oszczędzanie – jak zacząć?
Jak mądrze oszczędzać na zakupach spożywczych?
5 częstych błędów na drodze do bogactwa. Unikaj ich, bo są zgubne!